Thursday, 15 Nov 2018

În urma ediției a 46-a a ”Zilelor de Teatru ale Românilor din Voivodina”

Zilelor
Zilelor
Locul I și Marele Premiu – Trupa de Teatru a A.C. „Banatic Art” din Vârşeţ şi Atelierul ,,Academica”

Duminica trecută, la Alibunar s-a lăsat cortina peste ediția de anul acesta a „Zilelor de Teatru ale Românilor din Voivodina”, la care opt trupe de teatru din șapte localități, și-au demonstrat talentul și dragostea față de arta zeiței Thalia, luptând în egală măsură pentru Marele Premiu. După spectacolul oaspeților, a urmat festivitatea de premieră a laureaților.

„Etnia care știe să transmită valorile culturale noilor generații, are viitor. Eu cred că etnia română din Serbia are viitor și că împreună putem face lucruri mari, dovadă fiind și ediția de anul acesta a „Zilelor”, care este cu mult mai reușită decât cele precedente. Consiliul Național Român a dublat sursele financiare și vă asigurăm că și pe viitor vom sprijini această manifestare”, a menționat, printre altele, Daniel Petrovici, președintele C.N.M.N.R.S. Consulul general al României la Vârșeț, Gheorghe Dinu, a adresat mesajul de a se începe cu realizarea teatrelor în școli și îndemnul de a apela la fondurile României, care le stau la dispoziție, scrie libertatea.

Zilelor
Aspect de la decernare

Oaspetele „Zilelor de Teatru” și de data aceasta a fost Scena Profesionistă în Limba Română a Teatrului Popular „Sterija” din Vârșeț, care a prezentat spectacolul „Doamnele și polițistul”, în regia Elenei Ivanca, o comedie nebună în care râsul a pus stăpânire asupra numeroșilor spectatori.

 

Raportul juriului

 

Locul I și Marele Premiu: Trupa de Teatru a A.C. „Banatic Art” din Vârşeţ şi Atelierul ,,Academica” (Şcoala de Înalte Studii pentru Educatori ,,Mihailo Palov” şi Facultatea de Învăţători din Belgrad, secţia din Vârşeţ) – care a prezentat spectacolul ,,Revizorul”, adaptare de Cătălin Ursu după piesa cu acelaşi nume de N.V. Gogol, regia Cătălin Ursu

Locul II: Trupa de Teatru a Asociaţiei pentru Artă şi Cultură Românească „Vichentie Petrovici Bocăluţ” din Torac care a prezentat spectacolul „Hamlet cu sos picant” de Aldo Nicolai în regia lui Iulian Ursulescu

Locul III:  Trupa de Teatru a ,,Tineretului Muzical” din Uzdin care a prezentat spectacolul ,,Gunoierul” de Mimi Brănescu în regia lui Mărgărit Ecovoiu

 

Premii pentru regizori profesioniști:

Locul I: Iulian Ursulescu („Hamlet cu sos picant”, Torac) și Cătălin Ursu („Revizorul” Vârșeț).

 

Premii pentru regizori amatori:

Locul I: Dr. Marius Savu („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei) și dr. Mărgărit Ecovoiu („Gunoierul”, Uzdin).

 

Premii pentru scenografi profesioniști:

Locul I: Liliana Barbulov („Pensiune completă, Alibunar) și Emil Sfera („Omul din casa pustie,) Uzdin.

 

Premii pentru scenografi amatori: Ionică Adam („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

 

Premiul pentru lumini și efecte sonore: Georgel Micșa („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

Premiul pentru muzică „live”: Jaclin Puia („Gunoierul”, Uzdin).

Premiu pentru costume: Trupa de Teatru din Vârşeţ

Premiul special pentru reanimarea vieții teatrale din Nicolinț: Alexandra Ranković

Premiul pentru animatorul vie-ții teatrale din Straja: Ionel Omoran

Premiul pentru cea mai tânără trupă: Trupa de Teatru din Torac

Premiu special pentru piesă în grai bănățean local: Trupa de Teatru ,,Todor Creţu-Toşa” a Căminului Cultural ,,Doina” din Uzdin

Premiul special pentru activitate teatrală îndelungată: Viorica Țăran din Uzdin

Premiul pentru actor veteran în cadrul „Zilelor de Teatru”: Adam Dalea din Uzdin

Premiul pentru cel mai tânăr actor amator: Cornel Mili din Torac

Premiul pentru cea mai bună dicție: Daniela Maria Duluj din Alibunar

 

Premii pentru roluri masculine:

Locul I: Maribel Popa („Revizorul”, Vârșeț)

Locul II: Stelian Miclea („Gunoierul”, Uzdin)

Locul III: Adam Dalea („Omul din casa pustie”, Uzdin)

 

Premii pentru roluri feminine:

Locul I: Paula Petrovici („Hamlet cu sos picant”, Torac)

Locul II: Daniela Maria Duluj („Pensiune completă”, Alibunar)

Locul III: Eugenia Prodan („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

 

Premii pentru roluri episodice:

Locul I: Laurian Duluj („Pensiune completă”, Alibunar)

Locul II: Aorica Țera („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

Locul III: Catarina Casandra Ecovoiu („Omul din casa pustie”, Uzdin)

 

Premiu special pentru actorie: Mariana Totan („Revizorul”, Vârșeț)

Premiu pentru cel mai bun actor debutant: Marina Jurca („Revizorul”, Vârșeț)

Premiu pentru cea mai promițătoare actriță: Corina Trocea („Nu-i de joacă cu mama soacră”, Straja)

Premiu pentru prezență scenică deosebită: Andreea Boraci („Pensiune completă”, Alibunar)

Premiu pentru regizor amator veteran: Adam Onciu din Uzdin

Juriul de specialitate: Miroslav Žužić, președinte, prof. Elena Lelea și Adrian Sandu, membrii.