Cuvântul românesc, încotro?

În toamna anului 2009 ziarul central al Comunității Românilor din Serbia este șters din registrul publicațiilor. Motivul: neapariția ziarului într-un interval de șase luni. Motivul de ce ziarul central al Comunității nu a mai văzut lumina tiparului este dificil de explicat în câteva cuvinte și strâns legat de situația precară în care a fost această organizație, practic unica despre care sincer putem spune că a fost pilonul, pe lângă școală și biserică a comunității românești din Serbia.

Prima Asociație de cântece și jocuri populare românești din Banatul sârbesc

La Coștei, pe 14 iulie 1935, a fost înființată Asociația școlară de cântece și jocuri populare românești din Banatul sârbesc. La început, în cadrul asociației au fost în exclusivitate doar tinerii școlari, iar pe parcurs s-au încadrat și tinerii care au terminat deja școala generală.

Învățătorul Constantin Ursache din Alibunar

Un învățător pe care alibunăreni nu-l va uita niciodată. În fotografie învățătorul Constantin cu elevii clasei a III-a și a IV-a, realizată în 1972.

Vrei YouTube? Va trebui să plătești

Platforma video online YouTube, filială a gigantului Google, a anunțat recent lansarea unei oferte de abonament permanent pentru vizualizarea de conținut fără publicitate.

Intrarea prinţului Eugeniu de Savoya în Timișoara

Pe 18 octombrie 1716, armata condusă de Eugeniu de Savoya, victorioasă împotriva Imperiului Otoman, intră în Cetatea Timişoara, deschizând drumul spre civilizaţie şi dezvoltare. Cetatea Timişoara s-a aflat sub ocupaţie otomană 164 de ani, începând din 1552. Încercarea de recucerire a Timişoarei de către creştini are loc de mai multe ori, dar fără rezultat, până în 1716.