Cine controlează vremea, controlează lumea (2)
Reginald E. Newell de la M.I.T – Massachusets Institute of Technology scria în “Geophysical Research Letters Journal” că în atmosfera joasă plutesc uriaşe râuri de apă. Aceste “râuri” nu sunt apă condensată, ci vapori care curg efectiv. Cu alte cuvinte, omul nu le poate vedea şi nici nu realizează când le traversează cu avionul. Dar aceste râuri de vapori sunt enorme.
Locuri misterioase pe care nu le poți vizita (1)
În prezent, datorită tehnologiei și mijloacelor de transport performante, putem ajunge oriunde ne dorim. Fie că este o insulă exotică sau cel mai îndepărtat sătuc din lume, aplicațiile ultramoderne ne indică rutele, la ce distanță se află acestea de noi și mai ales, prețul călătoriei.
AUR PENTRU DANSATORII CASEI DE CULTURĂ DIN SATU-NOU
Dansatorii din Satu-Nou, grupa de mare de copii a Casei de Cultură ,,3 Octombrie”, a cucerit și anul acesta Placheta de Aur la trecerea în revistă finală a creației folclorice, care a avut loc pe data de 29 mai, la Bačka Topola.
Muhammad Ali a murit, legenda trăiește!
Pe numele său real Cassius Clay, s-a stins din viață la 74 de ani, după 30 de ani de luptă cu necruțătoarea boală Parkinson și o pneumonie cu care se lupta încă din 2014.
Ieşirea Marii Britanii din UE ar fi un exemplu pentru ţările central-europene
Eventuala ieşire a Marii Britanii din Uniunea Europeană ar crea un "precedent devastator" pentru Europa Centrală, existând riscul ca alte ţări, precum Ungaria, să ia decizii similare, avertizează analistul Gyorgy Jaksity, preşedintele firmei de investiţii Concorde Securities.
