”Învierea”, continuarea filmului ” Patimile lui Hristos”

Regizorul american Mel Gibson (60 de ani) a confirmat că lucrează la o continuare a filmului „Patimile lui Hristos/The Passion of the Christ“, descriind proiectul drept „un uriaş experiment“.

Gara din Vârșeț a primit încă un tren

Primind și al treilea tren, ceferiștii vârșețeni încearcă să iese în întâmpinare afaceriștilor și mai ales studenților și elevilor care călătoresc spre Belgrad, anunțând un nou orar.

1 septembrie, începutul anului nou bisericesc

Ziua de 1 septembrie are o semnificaţie deosebită pentru creştinii ortodocşi, fiind începutul anului nou bisericesc. Vom intra în anul 7525 de la Facerea Lumii. Obiceiul calculării anului eclezial, numit şi Indiction, începând cu prima zi de toamnă vine din Antichitate. După tradiţia moştenită din Vechiul Testament, 1 septembrie este ziua în care a început crearea lumii şi, în acelaşi timp, momentul în care Mântuitorul a început propovăduirea Evangheliei Sale.

Reuniunea Anuală a Diplomației Române și problematica românilor de pretutindeni

Ministerul Afacerilor Externe a organizat, în perioada 29 august - 1 septembrie 2016, Reuniunea Anuală a Diplomației Române, eveniment dedicat Corpului diplomatic și consular român, care se desfășoară în fiecare an în preajma zilei de 1 septembrie, Ziua Diplomaţiei Române.

Inele, sârma ghimpată şi forintul de cupru

Purtat de mână de tatăl meu trecurăm podul din lemn de peste Căraş. Podul din beton era distrus în Primul război mondial. Am parcurs Pădurea Mare şi am ajuns la frontieră. La câţiva metri de frontieră observasem nişte oameni îmbrăcaţi în uniforme. Astfel de uniforme mai văzusem eu la vârsta mea de şapte ani, dar cei care le purtau mergeau pe cai, cu câini şi mâncau ciocolată.