Alibunar, satul dintre dealuri

În câmpia Banatului, un ţinut pitoresc înconjurat de un deal întretăiat, este situată localitatea Alibunar. Despre denumirea ei există câteva ipoteze. Aici se află sediul comunal şi trăiesc, de secole, în bună înţelegere, români şi sârbi. O parte dintre aceştia sunt sârbi bănăţeni. După al Doilea Război Mondial, aici a fost colonizată populaţie sârbă din alte regiuni ale fostei Iugoslavii.

Uşor cu Balcanii (1)

George Friedman spune că ne aflăm la sfârşitul unei lumi, a unui establishment apărut odată cu încheierea Războilui Rece şi care a durat deja 25 de ani. Lumea de după 1991 s-a bazat pe trei piloni de stabilitate: Statele Unite (singura putere globală reală), Europa (care promitea transformarea în Statele Unite ale Europei) şi China (o ţară cu nivel scăzut de salarizare dar cu o rată de creştere fenomenală).

Orele de refacere a organelor corpului uman

Trăim cu toţii într-un univers ciclic. Totul în jurul nostru se repetă: secundele, minutele, orele, zilele, anii, anotimpurile, somnul, respiraţia, bătăile inimii. Viaţa e formată dintr-o întreagă gamă de cicluri care creează o adevărată simfonie.

Manuela și Dragoș Mihăilescu, duo pianistic al Filarmonicii ”Banatul” din Timișoara la Vârșeț

Manuela Iana-Mihăilescu şi Dragoş Mihăilescu alcătuiesc un duo pianistic care posedă un bogat repertoriu dedicat ansamblului de pian la patru mâini sau de două piane, obţinând cronici elogioase în presa de specialitate. Vârșețenii au ocazia să savureze muzica lor la concertul organizat de Școla de Muzică ”Josif Marinković” și Asociația ”Banatic-Art” din Vârșeț, pe data de 15 iunie, începând cu ora 18.00, în clădirea Muzeului Orășănesc ”Konkordija”.

Soluţie ingenioasă pentru a scăpa de încălzirea computerului

Cu toţii ne-am confruntat cu problema încălzirii excesive a computerului, fie că a fost vorba de un desktop sau un laptop. Un utilizator de Twitter din Japonia susţine, însă, că a trecut peste această dificultate, aşezând monede de cupru pe carcasa computerului său.