Maestrul Ion Vidu la Vârșeț
Celebra “Reuniune de cântări” din Lugoj, dirijată de maestrul Ion Vidu a concertat la Vârşeţ la începutul secolului trecut.
Cioara care iubește sunetul viorii
Este cunoscut faptul că ciorile au viață socială dezvoltată, însă că iubesc sunetul de vioară, probabil, nici ornitologii nu știau.
Experienţa religioasă
Pragmatică este ideea de a te gândi la prezent spre a înfrunta viitorul. Pe motivul că fiecare dintre noi avem aspiraţii de viitor şi trebuie să acţionăm în prezent.
Fotbalul la Vârșeț se practică încă din 1897 (3/3)
Toți aceștia jucători rămân în memoria iubitorilor de fotbal, iar timpul scoate la iveală jucători tineri care reușesc să atragă atenția. Școala sub îndrumarea de specialitate a lui Nedeljković și Școala Asociației Sportive Vârșeț, condusă de George Mohan, contribuie la formarea jucătorilor de calitate, care au dovedit deja că au perspectivă.
Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi, aspecte inedite ale unei epoci apuse
Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi din București (Strada Londra nr. 39) este un lăcaş de cultură a timpurilor moderne, muzeul încercând să se alinieze la cuceririle tehnicii actuale fascinând vizitatorul obişnuit prin frumuseţea şi bogăţia exponatelor iar pentru oamenii de ştiinţă reprezintă un vast câmp de cercetare.
